неділя, 27 листопада 2016 р.

Як змінюється життя комах і риб восени?


Тема. Як змінюється життя комах і риб восени?
Мета. Ознайомити учнів з осінніми змінами в житті комах і риб; показати зв'язок змін в житті тварин зі змінами в неживій природі та у світі рослин. Вчити спостерігати, аналізувати, порівнювати і виділяти головне. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: таблиця «Тварини», малюнки різних комах та риб, загадки, мікрофон.
                                                            Хід уроку
І.Організація класу до уроку.
      Створення ситуації психологічного комфорту.
      Вправа «Мікрофон»
    - На уроці я буду… (уважним, старанним, кмітливим, …).
ІІ. Фенологічні спостереження.
    - Яка пора року за вікном?
    - Який місяць? Яке число?
    - Тепло чи холодно надворі?
    - Яка температура повітря?
    - Яке небо?
    - Чи є вітер?
    - Чи були сьогодні опади?
    - Які інші явища природи сьогодні ви спостерігали?
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
             Восени зміни відбуваються не тільки в неживій природі та житті рослин, але й у житті тварин. Пригадайте , на які групи діляться усі тварини?
       Робота з таблицею «Тварини».
     - Про яку групу тварин моя загадка?
              Шість ніг без копит, ходить – не стукотить, літає, а не птиця.(Комахи.)
     - Які істотні ознаки комах?
     - Відгадайте загадку ще про одну групу тварин.
             Без води не може жить.
             Має ротик, та мовчить.(Риба.)
     - Які істотні ознаки риб?
ІV.  Повідомлення теми і мети уроку.
     - Сьогодні на уроці ми дізнаємося як  змінюється життя комах і риб восени та від чого це залежить.
V. Вивчення нового матеріалу.
1.       Бесіда з елементами розповіді.
     - Яких комах ви бачили влітку?
     - Чи можна побачити їх в цю пору? Чому?
     - Де зимують комахи?
             З настанням осені стає холодніше, зникають рослини і комахи не мають чим живитися. Тому вони змушені ховатися під кору дерев, опале листя, залазять у ґрунт та щілини, щоб пережити холод. Підготовка комах до зими – це осінні явища  в житті тварин.
2.       Розгляд малюнків комах.


 

3.   Хвилинка цікавинок.
      Крім перелітних птахів, є ще перелітні комахи. Метелики адмірали, деякі кропив’янки відлітають на зимівлю в теплі краї. А навесні повертаються.
      Метелики чарівні і загадкові створіння. Це велике диво гусінь перетворюється на чарівного метелика. Вони одні з найкращих запилювачів квітів.
      У світі існує 5200 видів сонечок. Їхнє дуже яскраве забарвлення відлякує ворогів. За добу сонечка з’їдають до сотні дрібних комах: попелиць, кліщів, білокрилок.
     Мурах називають санітарами лісу. За літні місяці середній мурашник знищує понад 5 млн. комах. Мураха може підняти вантаж в 100 разів важчий за власну вагу. Ці комахи ніколи не сплять.
     Бджола – справжня трудівниця. Збираючи пилок, вона весь день запилює квіти. Не буде цих комах – не буде хорошого урожаю.
4.       Робота з підручником .
    - Розгляньте малюнки на с. 56.
    - Де живуть ці комахи?
    - Чим живляться?
    - Давайте дізнаємося, що розкаже нам Сонечко Семикрапочка про своє життя восени.
5. Читання статті в підручнику на с. 56.
6. Фізкультхвилинка.
7. Розповідь вчителя про риб.

Сом

Плітка

Лящ

Карась

Окунь

Щука

          У сучасній фауні налічується понад 20 тис. видів риб — більше, ніж
ссавців, птахів, плазунів та земноводних разом узятих.
           Найбільша прісноводна риба – сом . У XIX ст. був виловлений звичайний сом  довжиною 4,6 м і вагою 336 кг. В наші дні будь-яка прісноводна риба, довжина якої перевищує 1,83 м, а вага 90 кг, вже вважається великою.
          Вчені проводили безліч експериментів і прийшли до висновку, що окунь - одна із самих розумних риб. Жив раніше в одному Каліфорнійському басейні незвичайний дресирований окунь. За свистком проходив через обруч у басейні, а потім... Вистрибував з води на руки свого господаря, де отримував частування!
           З прісноводних риб, поряд з окунями, дуже кмітливими виявилися пічкури і карпи.
- Яких риб на малюнках ви бачите в підручнику на с. 57?
 - Де вони живуть?
8.Інтерактивна вправа « Мозкова атака».
  - Як, на вашу думку, змінюється життя риб восени?
  Висновок
     У холодній воді риби рухаються повільно. З часом опускаються на дно, зариваються у мул. Так роблять ще водяні комахи і жаби. Там вони перебувають аж до весни.
 9. Читання статті в підручнику на с. 57.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
   1. Робота в зошитах.
   2. Робота в групах.
        Перша група
   Записати якомога більше назв комах.
        Друга група
  Записати якомога більше назв риб.
 Перемагає група в якої більша кількість назв.
 3.Відгадування загадок.
     Летить пищить, сяде – мовчить.
     Хто його вб’є, той свою кров проллє. (Комар.)
  
    Ця маленька трудівниця
    Мед збирає як годиться:
    Все у вулик, все у соти,
    Не цурається роботи! (Бджола.)
  
    Тільки лялечка проснеться –
    Враз у шати одягнеться.
    Погляду не відірвати –
    Здатен всіх зачарувати! (Метелик.)

    Десь далеко уродився,
    У куточку примостився,
    Сидить злодій тихо-тихо,
    Комусь буде лихо – лихо. (Павук.)
    
VІІ. Підсумок уроку.
       - Куди зникають восени комахи?
       - Які зміни відбуваються в житті риб?
       - Що нового про життя тварин ви дізналися?
  VІІІ. Домашнє завдання.
         с. 56-57, опрацювати статтю «Як змінюється життя комах і риб восени».
    
     

Немає коментарів:

Дописати коментар