Тема. Над самим Дніпром,
на горах, Київ виріс і розцвів.
Н. Забіла «Древній Київ».
Прислів’я
Мета. Формувати вміння осмислено читати,
збагачувати словниковий запас учнів, дати
уявлення про заснування і засновників міста Києва, викликати інтерес до минулого свого народу, до
історії рідного краю .
Розвивати зв’язне мовлення,техніку
читання. Виховувати любов до Батьківщини, бажання наслідувати приклади своїх предків.
Обладнання: малюнки із зображенням вулиць, історичних пам`яток Києва;
аудіозапис пісні «Києве мій» (муз. І. Шамо,
сл. М. Луценка), пісня «Білі каштани» (муз. П. Майбороди,
сл. А. Малишка); загадка, скоромовка, прислів’я.
сл. М. Луценка), пісня «Білі каштани» (муз. П. Майбороди,
сл. А. Малишка); загадка, скоромовка, прислів’я.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
1. Вправа
для психологічного настрою
- Діти, подивіться один на
одного, посміхніться. Молодці! У вас гарний настрій, ви налаштовані на творчу працю на уроці. Отже, розпочинаємо урок. А на
уроці ми … (Діти хором читають слова.)
УВАЖНІ, РОЗУМНІ, ПРАЦЬОВИТІ, КМІТЛИВІ.
- Працювати будемо під таким девізом:
Хто багато читає,
Той багато знає.
ІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
1.Мовно-читацька розминка.
Вправа «Артикуляційна зарядка».
- Де пустунчик – язичок?
Заховавсь і мовчок.
А ми зараз його розбудимо!
Поплямкайте губками.
Поклацайте зубками.
Продзижчіть, як комарик.
Продиркайте, як трактор.
Прошуміть, як вітерець.
Посичіть, як гуска.
Молодці!
2.Чистомовка.
На-на-на - наша рідна сторона.
Ву-ву-ву – тут я виріс і живу.
Ща-ща ща – для нас вона найкраща.
Лю-лю-лю - я її дуже люблю.
3. Вправа з елементами бесіди.
Читання речення,
відпрацювання питальної інтонації.
Що ке та Ба ків на ть щи?
— Який це вид речення?
— Дайте відповідь на це
запитання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
учнів.
Перевірка
домашнього завдання.
Конкурс
на кращого читця вірша Миколи Чернявського «Рідний край».
- Я обираю учня, який буде
виразно читати, а він вказує на учня, з яким хоче позмагатися. Вони по черзі
читають. А учні оплесками визначають переможця.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
-Сьогодні ми будемо подорожувати.
Куди? Дізнаємося, коли відгадаємо загадку.
1. Відгадування загадки.
Воно відоме в світі,
Каштани в ньому
квітнуть.
Будинки тут високі,
Дніпро тече широкий.
Ворота Золотії
Стоять, мов чародії.
Віддавна — це столиця,
Столиця-білолиця.
Ну, хто з вас здогадається,
Як місто називається? (Київ).
В.
Байкова
- А ось і місто, до
якого ми їхали.
(Учитель відкриває дошку з фотоілюстраціями
Києва).
2. Звучить пісня «Києве мій» (муз. І. Шамо, сл. М. Луценка)
- Сьогодні ми помандруємо в
далеке минуле і познайомимося з легендою про виникнення міста Києва та його першими жителями.
V. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1. Розповідь вчителя
- Київ - місто-красень, місто-сад. Особливо
славиться він каштанами.
Це дерево зображено
на гербі міста. Травень - найкрасивіший місяць у
Києві, так як в цей час цвітуть каштани.
Звучить пісня «Білі каштани» (муз. П. Майбороди, сл. А. Малишка).
Звучить пісня «Білі каштани» (муз. П. Майбороди, сл. А. Малишка).
- Київ - це одне з найдревніших міст, йому
понад 1500 років. Він входить до числа 10
найбільших міст Європи. На території Києва розташовано 2148 об’єктів історії та
культури. Серед них більше
100
музеїв, 33 театрів, 140 бібліотек. Найглибша станція метро в світі знаходиться у
Києві. Це станція метро Арсенальна, що функціонує на глибині 105 метрів .
- Звідки саме походить назва міста?
- Повернемося до наших підручників і
ознайомимося з легендою, яку переказала нам письменниця Наталя Забіла.
- Що ж таке легенда?
Легенда – народне сказання про історичні події або
життя людей з елементами фантастики, казковості.
- Київ називають древнім. Він
існує давно. А значить, у нього є своя історія, славне минуле. Записана ця
історія міста у книзі «Повість минулих літ». Записав цю легенду монах
Києво-Печерського монастиря Нестор. Він у глибокій задумі годинами
стояв над Дніпром, слухав розповіді оповідачів, а потім повертався в
тісну кімнату монастиря і писав безсмертні рядки «Повісті минулих літ».
Переписала цю легенду письменниця
Наталя Забіла і назвала її «Древній Київ».
ІV. Опрацювання легенди Наталі Забіли «Древній Київ».
1. Словникова робота.
- Спочатку ми навчимося правильно
вживати слова, які зустрінуться вам у цьому тексті. Давайте прочитаємо їх.
Читання слів за вчителем.
Князь – князів – князював.
Рід – народ – родинами.
Кий – Київ – київські.
Щек – Щекавиця.
Хорив – Хоревиця.
- Прочитайте слова за стрілками.
Чим ці слова цікаві?
- Поясніть, чому деякі слова
пишуться з великої букви.
- Розгляньте пам’ятники засновникам нашої столиці.
Пояснення
значення слів вчителем
Бір – великий сосновий ліс.
Князь – правитель.
Поляни – слов`янське поселення людей, яке жило
вздовж середньої течії Дніпра.
Похід – рух багатьох людей пішки з певною метою.
2. Читання оповідання Н.Забілої «Древній Київ» вчителем
Фізкультхвилинка.
Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною крокуємо,
Ось побачили Карпати.
Як вершину нам дістати?
Заглядаємо в озерця –
Не торкнутися нам денця!
Так ми довго, довго йшли,
Поки в Київ не прийшли.
3.Читання оповідання «ланцюжком»
4. Робота над змістом оповідання
- Як називався давній народ, який
оселився над Дніпром?
- Як жили поляни?
- Де жили троє братів і їх
сестра?
- Де поселився Кий ?
- Де поселився Щек?
- Де посилився Хорив ?
- Що збудували брати? Як назвали
місто?
- Як називається річка, що впадає
в Дніпро? Чому у неї така назва?
- Де поховані князі? Де
проживав їх рід?
5.Гра „ Розвідник “
( Знайти найдовше та найкоротше речення).
6.Читання оповідання «буксиром».
7. Гра «Будь уважним»
- Скільки разів в
оповіданні повторюється ім’я князя Кия?
VІ. Підсумок уроку.
1. Метод переплутанки
- Що було б, якби поляни не поселилися над
Дніпром?
- Якби Кий, Щек та Хорив не збудували місто?
- Якби місто не назвали на честь старшого
брата?
2.Бліц - опитування.
Пропоную вам відчути себе знавцями
історичного минулого нашої країни і дати короткі правильні відповіді на
запитання.
- Як називається найбільша річка
України? ( Дніпро )
- Який народ у давнину оселився над
Дніпром? (Поляни)
- Столиця України - … ( Київ )
- На честь якого князя назвали
місто Києвом? ( Кия)
- Хто допомагав Кию будувати
місто? (Щек і Хорив)
- Чим прославились князі?
(Хоробрістю)
- На честь кого названо маленьку
річку, що впадає в Дніпро? (Сестри Либідь)
- Де похована вся родина князя?
(В Києві)
3.Чемоданчик
вражень
На
листочку запишіть свої враження від твору і поставте в чемоданчик.
VІІ. Домашнє завдання.
с.67-68, навчитися виразно читати, переказувати оповідання;
знайти у книгах відомості про
сучасний Київ та підготувати про це розповіді







Немає коментарів:
Дописати коментар